Park Miejski w Kostrzynie
Park przed rewitalizacją.
Park po rewitalizacji.
Przy pracach 2.05.2014
Członkowie Stowarzyszenie po pracach w parku 04.05.2014.
Od bardzo dawna mówiło się o potrzebie modernizacji parku miejskiego przy ul. Warszawskiej. Lecz z tych rozmów ciągle nic nie wynikało. Przez ostatnie lata nikt nie podjął żadnych działań mogących przywrócić jego dawną świetność. W końcu w weekend majowy br. Stowarzyszenie Walka Kostrzyn zainicjowało jego modernizacje, przygotowało własny projekt jego rewitalizacji (autorstwa Pauliny Zielińskiej), zakasało rękawy i przy akceptacji Urzędu Miejskiego i jego późniejszemu wsparciu przystąpiliśmy do pracy. W dodatku udało nam się uzyskać 3 dotacje na nasze projekty: Projekty "Budujemy miejsce dla Ciebie" oraz "Kostrzyn- małe miasto z wielką historią" finansowane są ze środków programu Działaj Lokalnie VIII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenia Światowid. Natomiast projekt "Nowe życie parku!" był w całości finansowany przez Kompanię Piwowarską.
Zumba prowadzona przez Izę Bandosz podczas Nocy Kupały w Parku Miejskim - 20.06.2014.
W pierwszej kolejności wyczyściliśmy alejki w parku. Później nasadziliśmy ponad 900 róż, a wyczyszczone ścieżki zostały przykryte tłuczniem. Efekt zakończonego pierwszego etapu prac mieszkańcy mogli oglądać podczas imprezy Noc Kupały, którą zorganizowaliśmy w przeddzień nadejścia kalendarzowego lata. Jak pokazała ta impreza – park jest dobrym miejscem do tego typu spotkań, a że są one mieszkańcom potrzebne niech świadczy fakt, że do parku wybrało się w piątkowy wieczór 200-300 Kostrzyniaków.
Szymon Aumiler (Locomotive Fitness Club) z grupą nordic walking.
Następnie w parku w ramach projektu "Budujemy miejsce dla Ciebie" odbywały się zajęcia z Nordic-Walking, prowadzone przez Szymona Aumilera z Locomotive Fitness Club. Wzięło w nich udział blisko 30 osób, mniej niż się spodziewaliśmy, ale ważne, że wzięli w nich udział przedstawiciele każdego pokolenia Kostrzyniaków.
Wolontariusze przy sadzeniu roślinności w Parku Miejskim 9 sierpnia 2014.
Kolejnym etapem prac w parku było sadzenie roślinności. W sumie dzięki pomocy wolontariuszy udało się posadzić blisko 600 roślin, w tym 300 pięciorników i 200 jałowców przy wejściu głównym do parku, 40 hortensji przy wejściach od strony banku, a dalej 2 klony leopoldi, 3 jarzębiny, 3 klony polne, 2 dęby czerwone, 3 brzozy, 3 śliwy pissardi, kasztanowca czerwonego i 5 amonogaw. Rośliny zostały zakupione ze środków otrzymanych z Kompanii Piwowarskiej na projekt „Nowe życie parku!”, ale również dzięki ofiarności kostrzyńskich szkółek roślin: Alina i Stefan Szał – szkółka drzew i krzewów ozdobnych, szkółka roślin Jan i Zbigniew Byczkowski, szkółka Danuta i Zenon Walczak. Podziękowania należą się też firmie AS Instalator oraz Spółdzielni Kostrzynianka za dostarczenie sprzętu niezbędnego do wkopania oraz podlewania roślin oraz przede wszystkim kilkunastu wolontariuszkom i wolontariuszom, którzy spędzili cały dzień na sadzeniu roślin w parku, a swoją pracą włożyli ogromny wkład w upiększanie miejsca spotkań Kostrzyniaków.
Tablice historyczne tuż przed oficjalnym przecięciem wstęgi.
Natomiast 22 sierpnia staraniem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koła im. Józefa Wadyńskiego w Kostrzynie oraz Stowarzyszenia Walka Kostrzyn dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze wspomnianego na początku środków programu Światowid postawiono w Parku Miejskim 5 ławek oraz 4 tablice o tematyce historycznej: jedną poświęconą dziejom parku oraz trzy poświęcone historii Kostrzyna jako takiej. Tekst oraz archiwalne fotografie na potrzeby projektu przygotował pan Kazimierz Matysek we współpracy z Jakubem Łabędzkim i Łukaszem Szałem. Przy pracach ponownie zaangażowani byli wolontariusze, a także kostrzyńscy przedsiębiorcy, którym wyrażamy ogromną wdzięczność. 13 września 2014 tablice zostały oficjalnie odsłonięte. Skromną uroczystość zaszczycili swoją obecnością prezes Stowarzyszenia "Światowid" pan Zygmunt Nowaczyk, burmistrz miasta i gminy Kostrzyn pan Paweł Iwański, pan Kazimierz Matysek (autor tekstu znajdującego się na tablicach), którzy wraz z członkami zarządu koła przecięli wstęgę opasającą tablice.
I Turniej Siatkówki Plażowej w Parku Miejskim, 13.09.2014
Również 13 września w Parku Miejskim odbywał się turniej siatkówki plażowej, Zaczęliśmy chwilę po godzinie 10.00 od turnieju trójek. gdzie rywalizowało pięć drużyn systemem każdy z każdym. Bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy Wilczyński Team, wygrywając wszystkie mecze, często nie dając żadnych szans rywalom. Drugie miejsce przypadło drużynie Big Trio, którego reprezentantem był najlepszym zawodnikiem turnieju - Jakub Lorkowski. Od 14 zaczął się drugi turniej, tym razem w kategorii par. Do rywalizacji (drużyny rywalizowały systemem brazylijskim) przystąpiło 8 drużyn. W finale doszło do powtórki meczu inaugurującego i ponownie zwyciężył PlayBeachVolley Poznań, pokonując kostrzyński duet Wilczyński-Maliński 21:15, a najlepszym zawodnikiem w kategorii dwójek okazał się Sebastian Bartel z PlayBeachVolley. Samo boisko powstało dzięki dotacji Stowarzyszenia Światowid, ale również dzięki wielkiemu wkładowi Mateusza Szymańskiego (Polskie Kruszywo- piasek w całości ufundowany przez tą firmę!), Tomasza Nadolnego i Dariusza Otto (dowóz piasku) oraz Zakładowi Elektro-Instalacyjny Przybylski, firmom AS Instalator i MTS Play.
Gra miejska ściągnęła tłumy!
O godzinie 10 na kostrzyńskim Rynku panował niezły zamęt, wszystko za sprawą gry miejskiej "Tropem szpiegów" organizowanej wspólnie przez Harcerzy z Kostrzyńskiego Szczepu im. Cichociemnych, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 - koło im. J. Wadyńskiego w Kostrzynie oraz Stowarzyszenie Walka Kostrzyn. Do gry przystąpiło aż 27 zespołów, przeważnie pięcioosobowych, co daję łączną liczbę 108 uczestników! Tak liczna frekwencja bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Jak na pierwszą tego typu imprezę zainteresowanie spore, za co dziękujemy! Co więcej była to trzecia największa impreza pod względem ilości uczestników jaką organizowaliśmy (zaraz po Nocy Kupały oraz Turnieju dla Szkół Podstawowych). Wracając do samej gry, pierwsza grupa wyruszyła tropem szpiegów w miasto chwilę po godzinie 10, kolejne grupy wychodziły mniej więcej co 10 minut, z racji tego gra zakończyła się około godziny 15. Uczestnicy po drodze byli sprawdzani głównie ze znajomości historii Kostrzyna oraz mapy naszego miasta, ale pozostałe konkurencje były niemniej ciekawe, czasem wystarczyło pomóc staruszkom pozbierać ziemniaki, czasem o ilości punktów decydowała umiejętność targowania czy też znajomość szyfru. Nierzadko uczestnicy musieli zasięgnąć wiedzy "z miasta", czytając informacje zawarte na pomnikach czy tablicach. Przestrzegano też godzin policyjnych, tak by nie być schwytanym przez krążącą milicję. Gra zakończyła się krótką scenką, w wyniku której tytułowy szpieg został ujęty przez byłych żołnierzy Armii Krajowej. Okazało się, że najlepiej w konkurencjach spisała się para - Jakub Spiżewski oraz Kamila Stroinska (kryptonim grupy: Kamienie). Kolejne miejsca zajęły drużyny Śledzie, Liście, Ghost.pl oraz Agat. Wszystkie pięć najlepszych drużyn zostało nagrodzonych zestawami książek ufundowanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz upominki z Urzędu Miasta i Gminy. Dziękujemy również za wsparcie imprezy przez Piekarnię Bogienka, Sklep u Dziadka, Eco-smak, Grzyb Ryszard Mechanika Pojazdowa, Artykuły Elektryczne Z. Matłowski, oraz wszystkim osobom, które dzielnie stały na punktach. P.S. Z tego co wiemy p. Iwańska obiecała piątki w dzienniku za obecność na naszej grze, opłacało sie przyjść jutro fotorelacja oraz szczegółowe wyniki. Gra Miejska była ostatnim etapem projektu "Budujemy miejsce dla Ciebie", który finansowany jest ze środków programu Działaj Lokalnie VIII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenia Światowid.